AYŞEGÜL TOKER

2012-11-29 02:09:00
AYŞEGÜL TOKER |  görsel 1

            İstanbul’da doğdu. Sosyal Bilimler meslek okulundan mezun olan yazar öğrencilik ve meslek hayatı boyunca İstanbul’dan ayrılmamıştır. Yazarın öğrencilik yıllarında resim ve yazı alanında çalışmaları olmuştur. Kısa öyküler ve senaryolar yazan Ayşegül Toker o dönemler çeşitli resim yarışmalarına da katılmıştır.

 

1992 Yılında Henkel firmasının düzenlediği çevre konulu resim yarışmasında başarılı olan eseri Basın-Yayın müzesinde sergilenmeye hak kazanmıştır.

 

1985- 1995 yılları arasında resim alanında kara kalem, yağlı boya ve seramik çalışmaları da yapmış olan yazar; Ressam Yusuf Taktak’dan da resim dersleri almıştır.

 

Aynı zamanda Kozmetik alanıyla da ilgilenen yazar, M.E.B onaylı estetiysen belgesine sahiptir. 1995den beri Avon firmasının başarılı ve aktif temsilcisi olarak bu alandaki çalışma ve ilgisini de sürdürmektedir.

 

Çeşitli mesleklerde çalıştıktan sonra en son 6 ve 7.sınıflar için Sosyal bilgiler öğretmenliği de yapan yazarın yazım hayatına atılması da yine eğitim alanında olmuştur. Eğitici kitaplar yayınlayan bir yayınevi için editörlük de yapan yazarın ilk kitabı BEZ BEBEK 2006 yılında okurla buluştu.

 

2008 yılında ikinci kitabı BİR ÖMÜRLÜK SEVGİLİ yayınlanmıştır.

 

2009 yılında TEMA vakfının düzenlediği Gazeteciler Cemiyeti’nin ödüllendirdiği çevre konulu yazı yarışmasında da başarı belgesi kazanmıştır.

 

Renklere ve doğaya olan ilgisi nedeniyle fotoğrafçılıkla da ilgilenen yazarın internette bir kaç sitede fotoğrafları da sergilenmektedir. Görsel sanatlara olan tutkusu yüzünden bir süre Cast ajansına bağlı olarak yardımcı oyunculuk yapmış olan yazar; son zamanlarda kendi yazdığı senaryoları kısa film yapmakta ve bazı çalışmalarında kendisi de rol almaktadır.

 

ALS hastası bir genç kız için yardım gecesi organize edip, sunan yazar; engellilerle ilgili hazırlanan sosyal sorumluluk projelerinde de yer almaktadır.

 

2007 yılından bu yana İstanbul 3. bölgenin en büyük gazetesi olan Haberdar gazetesinde köşe yazarlığı yapan yazarın, daha başka gazete ve sitelerde de yazıları yayınlanmaya devam etmektedir.

 

Son günlerde yeni kitaplarını toparlamak ve araştırmalar yapmakla meşgul olan yazarın, sinema, görsel konular ve edebiyat alanında çalışmaları devam etmektedir.

 

0
0
0
Yorum Yaz